Hoppa till huvudinnehållet

AP3 står sig mycket starkt mot andra pensionsfonder i internationell jämförelse

Tredje AP-fondens (AP3s) goda resultat över tid och fondens låga kostnader fortsätter att stå ut i internationell jämförelse. Det visar en studie som genomförs årligen där internationella pensionsfonders förvaltning jämförs avseende resultat och förvaltningskostnader.

  • AP3 har en genomsnittlig avkastning efter kostnader de senaste fem åren på 8,2 procent. Det överträffar medianvärdet för den internationella jämförelsegruppen* som är 6,4 procent.

  • Jämfört med de europeiska pensionsfonderna som deltagit i CEM:s studie har AP3 en avkastning för de senaste 15 åren på 8,5 procent, vilket överträffade den europeiska medianen som är 6,5 procent och medianen för fondens jämförelsegrupp på 8,2 procent.

  • Sett till riskjusterad avkastning, mätt via Sharpkvot, står AP3 ut som en global ledare med en av de högsta riskjusterade avkastningarna i kombination med en av de högsta absoluta avkastningarna.

  • AP3s avkastning leder rankingen sett till sina peers (likvärdiga förvaltare över hela världen) samt i förhållande till de europeiska pensionsförvaltare som undersökts. Detta gäller över både kort och lång sikt och AP3 har levererat 8,2 procent över fem år och 8,5 procent över 15 år.

  • För året 2024 låg AP3s kostnader hela 48 procent lägre än snittet för jämförelsegruppen och för de senaste fem åren låg AP3s kostnader 39 procent lägre än jämförelsegruppen.

Staffan Hansén, vd AP3:

“Kapitalförvaltning är skalbart och vi har jobbat målmedvetet för att öka den interna förvaltningen på områden där vi besitter stark kompetens vilket drivit väldigt bra resultat med god kostnadseffektivitet.”

Bakgrund om CEM och AP3s deltagande i jämförelsestudien

AP3 deltar sedan 2005 i den årliga jämförelseanalysen av internationella pensionsfonder som utförs av det kanadensiska företaget CEM Benchmarking. I undersökningen deltar vanligtvis 300 pensionsfonder från hela världen, varav 46 europeiska.  AP3s resultat och kostnader jämförs i första hand med 18 pensionsfonder som till sitt uppdrag och sin storlek påminner om AP3. Resultatet av årets undersökning omfattar åren 2020 - 2024.

AP3s förvaltning ska hålla en hög internationell standard och utvärderas mot avkastning och kostnader.

*) AP3s jämförelsegrupp är 18 pensionsfonder i Kanada, USA, Nederländerna, Storbritannien, Finland och Nya Zeeland. Enligt AP3s avtal med CEM kan dessa inte nämnas vid namn.

För eventuellt ytterligare frågor:

Jonas Thulin, Kapitalförvaltningschef / CIO Tredje AP-fonden

Lil Larås Lindgren, Chef Kommunikation, lil.lindgren@ap3.se


Tredje AP-fonden (AP3)

AP3 är en av fem buffertfonder inom det svenska allmänna pensionssystemet. Per den 30 juni 2025 förvaltade fonden 550,6 miljarder kronor. Fondkapitalet förvaltas till största delen genom aktiv intern förvaltning och en mindre del genom extern passiv förvaltning.

AP3 har riksdagens uppdrag att förvalta fondkapitalet till största möjliga nytta för pensionssystemet genom att skapa en hög avkastning till en låg risknivå på ett föredömligt sätt. Målet är att dagens och morgondagens pensionärer gynnas av ett robust pensionssystem.

Läs mer:
Tredje AP-fonden på www.ap3.se    

AP-fondslagen: Lag (2000:192) om allmänna pensionsfonder (AP-fonder) | Sveriges riksdag

AP3 logga dörr